Festivāls „Surva” BulgārijāLKC folkloras kopa „Svātra” XXI Pernikas starptautiskajā maskošanas spēļu festivālā „Surva” Bulgārijā

Janvāra beigās Pernikas pilsētā (Bulgārija) notika Pernikas XXI starptautiskais  maskošanās spēļu festivāls „Surva”, kas pulcēja 6000 dalībnieku no vairāk nekā 12 valstīm: Slovēnijas, Itālijas, Albānijas, Maķedonijas, Serbijas, Latvijas, Grieķijas un Bulgārijas. Latviju šajā festivālā pārstāvēja Daugavpils Latviešu kultūras centra folkloras kopa „Svātra” (vadītāja Sarmīte Teivāne), kura trīs dienas maskojās, dziedāja un dancoja nelielajā piesnigušajā  pilsētiņā Pernikā, kas atrodas 30 km attālumā no Bulgārijas galvaspilsētas Sofijas. „Svātra” ar savu programmu prezentēja tradicionālo maskošanos Latgalē – „čigānos” iešanu Ziemassvētkos, tādējādi apciemotā nama saimniekiem novēlot bagātību un auglību. Turklāt maskā tērptā „līgava” atbilstoši novada tradīcijai izrādījās puisis, kurš centās mājā nolūkot sev sievu un objektīvi to novērtēt. Latgales „čigāni” demonstrēja  sev raksturīgo atjautību, gudrību un izveicību, beigās veicot auglības rituālu mājas svētībai.
 
Festivāls, kas Pernikā notiek kopš 1965. gada, ir kļuvis par tradīciju, saglabājot savas tautas kultūras mantojumu un  spilgtās maskošanās ieražas. Maskošanās rituāls nāk no seniem pagānu laikiem un joprojām ir bulgāru folkloras zīmols un nacionālais lepnums. Folkloras kopas „Svātras” dalību festivālā  finansiāli atbalstīja Latviešu kultūras centrs, Daugavpils Kultūras pārvalde un paši dalībnieki.  „Svātra” ir pateicīga bulgāriem par viesmīlīgo uzņemšanu un atsaucību!

Kalendārs